Tuning

Widebody CALIBRA daleko od domova!

V roce 2002 navštívil bratr našeho sledujícího Adama M. Kanárské ostrovy. K jeho překvapení spatřil stříbrné coupé OPEL CALIBRA v extrémní úpravě se širokým bodykitem ve stylu RIEGER – CATANO, registrované roku 1997 v České republice!

Rozšířená Calibra budila pozornost nejen u nás, ale i v zahraničí. V čase registrace vozu (rok 1997) byla popularita extrémního tuningu na vzestupu.[1]

Naprosto „kulervoucí“ se dají nazývat stavby od firmy Rieger v nejvyšší specifikaci. Kompletní bodykit a obrovské křídlo mohlo řidiče vynést „až k oblakům.“ Tato stavba však byla provedena u jiných úpravců, Catanem byla pouze inspirována. Adamův bratr vzpomíná, že majitel byl údajně z Karlových Varů, toho času mu mohlo být okolo 60 let. Najde se mezi námi?

Pokud jste byl majitelem vozu, kontaktujte nás, prosím, e-mailem na info@90sczechroads.cz

Kontaktoval nás člověk, v jehož firmě se vůz stavěl. Takto na vůz vzpomíná: „Jednalo se o Calibru Turbo 2.0 4×4. Auto jsme upravovali v naší firmě a později jsme se dozvěděli, že si ho majitel odvezl s sebou na Kanáry, kde nějaký čas pobýval… Je to variace na Catano, kterých jsme tenkrát pár také, kromě jiných aut, upravili. Vše aý na nárazníky se vyrábělo z plechu – prahy, široké blatníky a hlavně žebra na dveřích a zadních blatnících.“[2]

Ani základový OPEL CALIBRA nebyl v 90. letech nijak levnou záležitostí. V roce 1995 stálo provedení 2.0 699 900 Kč, V6 889 000 Kč a 4×4 Turbo 1 006 900 Kč. Kus na fotografii z roku 1998 výše byl registrován v okresu Nový Jičín.[3]

Na českých silnicích se objevily v 90. a 0. letech i další stavby od Riegera v kompletním provedení. Zaznamenán byl typ GTO (VW Golf 2. generace) nebo BMW E36 na fotografiích níže.

V roce 1999 stálo tohle nepřehlédnutelné BMW E36 RIEGER v Brně na Zámečnické ulici, v těsné blízkosti sídla Občanské demokratické strany. Více informací v našem starším článku.[3]

O společnosti Rieger Tuning

Firma RIEGER TUNING je německou ikonou ve světě tuningu od roku 1987. Společnost poskytuje jedny z nejkvalitnějších spoilerů, nárazníků a související sortiment na evropském trhu. Již od počátku jejich činnosti byla prioritou vynikající kvalita, originální design, všechny potřebné homologace a maximální preciznost spasování všech dílů na daném vozidle.

RIEGER GTO na tuning show v Brně, rok 2000.[4]

Rieger Tuning vyrábí kompletní bodykity, spoilery, křídla, stříšky, nárazníky a podnárazníky, lízátka, lemy, prahy, blatníky a mnoho jiných dílů souvisejících především s exteriérovými úpravami automobilů.

Mimo tento sortiment je Rieger Tuning také distributorem dalších značkových výrobců spoilerů Seidl Tuning, JE Design, Lumma, Kerscher a originální Volkswagen Group díly (např. masky, mlhovky, denní svícení a jiný doplňkový sortiment, pro který Rieger Tuning dimenzuje své nárazníky).

Zdroje

  1. Rieger Catano – soukromý archiv pana Adama Mohelnického.
  2. Fotografie ze stavby vozu – soukromý archiv pana Miroslava Leška.
  3. Novojičínský Opel Calibra, tyrkysové BMW E36 Rieger a modrý Rieger GTO – soukromý archiv pana Radima Sochy
  4. Červený Rieger GTO – soukromý archiv pana Jana Čermáka.

Všem pánům děkuji za zaslání a důvěru.