Garáž

První auto, první Vectra (1995 – 2002)

Píše se rok 1995 a táta našeho sledujícího Jakuba M. se vydává spolu se svým otcem (Kubovým dědou) do Saské Kamenice v Německu, kde bydlí bratranec dědy. Cíl je jasný: koupit první auto.

Saská Kamenice, neboli Chemnitz, se nazývala mezi lety 1953 až 1990 Karl-Marx-Stadt, dodnes je třetím největším městem spolkové země Sasko. V devadesátých letech se tam nacházela spousta autobazarů a pro Kubova otce to byl doslova ráj výběru aut.

V jednom bazaru sálo krásné, červené BMW 318i sedan (E30), které se otci velmi líbilo. Bohužel stálo o pět set marek víc, než měl k dispozici a bazarník zkrátka nechtěl zlevnit.

Domů však nejeli s prázdnou, pořídili předfaceliftový OPEL VECTRA A!

K dvacátým narozeninám dostal táta od dědy disky CENTRA a pneumatiky Michelin. Na spoiler si našetřil z vydělaných peněz na brigádách.

Kamarádův bratranec si později dovezl dvoulitrovou Vectru, jež byla opatřena italským výfukem Bosi. Jemu se však projev výfuku nepozdával – prý moc řval – a tak jej táta vyměnil za leštěnku. Kubův táta vzpomíná, že svého času to bylo jedno z nejhlasitějších aut v Opavě.

Na volantu měl návlek United Colors of Benetton, podle kultovní akční komedie MANTA MANTA z roku 1991.

Opel se prodal roku 2002 a byl nahrazen vozem zn. Mini a o tom si povíme zase příště!

Zdroj: soukromý archiv pana Jakuba Michalowského. Děkuji za zaslání a důvěru.