Sbohem, Discolande…

Ve čtvrtek 9. 6. 2022 večer jsme se dozvěděli, že dojde k částečné demolici „středobodu“ českých devadesátek – Jonákova Discolandu Sylvie. Promptně jsme svolali mini sraz, jakožto „rozlučku s budovou.“ Ta již od pondělí začne měnit svůj vzhled, stejně jako před 30 lety. Discoland byl totiž mnohem menší budovou.

Fotografii pořídil pan Filip Jenčík.

Ulice Primátorská byla svého času židovským ghettem a budova Discolandu byla původně jednopatrovým řadovým domkem. Dole byla prodejna uhelných paliv a otýpek z NDR. Nahoře byl byt, kde bydlela matka původní majitelky domu MUDr. Cihlové.

Za socialismu byl jeden z těch řadových domků stržen čímž se začal vedlejší řadový domek, pozdější Discoland, „rozestupovat.“ Původní dům byl v tak špatném stavu, že v horním bytě byla např. 10cm mezera ve zdi, kterou se dalo vidět na ulici.

Fotografii pořídil pan Pavel Kepka z Plzně.

Jonák původní dům koupil za 1,25 mil. Kč a začal přestavovat v kolosální diskotéku, toho času silně nezvyklou v českém prostředí.

Po uvěznění I. J. podnik střídal provozovatele, budova majitele, ale nikomu se nepodařilo zašlou slávu Discolandu obnovit. X let už budova chátrá, je nevyužívaná.

V dolní části má být restaurace, v horní byty. Konečně tak začne opět sloužit lidem. Bylo na čase…

Na setkání se sjelo se okolo 30 aut, součástí srazu byla i krátká přednáška o historii budovy.

Fotografii pořídil pan Pavel Srp, magazín prodejveteran.cz

Více fotografií naleznete v albu na našem facebooku, odkaz zde.