Tuning Z cest (90. léta)

Nepřehlédnutelné (1999)

Tuto tyrkysovou bombu jste mohli vídat v Brně koncem 90. let. V roce 1999 stálo tohle nepřehlédnutelné BMW E36 RIEGER v Brně na Zámečnické ulici, v těsné blízkosti sídla Občanské demokratické strany.

Vůz byl pravděpodobně zakoupen v BMW TRIUMF, což naznačuje nápis na držáku státní poznávací značky. Ti začali prodávat vozy BMW v květnu 1993. V roce 2000 se, dle veřejně dostupných informací, firma dostala do problémů a o šest let později už neposkytovala žádné služby.


RIEGER TUNING

Nadčasovou úpravu vozu zajistila firma RIEGER TUNING, která je německou ikonou ve světě tuningu od roku 1987. Společnost poskytuje jedny z nejkvalitnějších spoilerů, nárazníků a související sortiment na evropském trhu. Již od počátku jejich činnosti byla prioritou vynikající kvalita, originální design, všechny potřebné homologace a maximální preciznost spasování všech dílů na daném vozidle.

Rieger Tuning vyrábí kompletní bodykity, spoilery, křídla, stříšky, nárazníky a podnárazníky, lízátka, lemy, prahy, blatníky a mnoho jiných dílů souvisejících především s exteriérovými úpravami automobilu.

Mimo tento sortiment je Rieger Tuning také distributorem dalších značkových výrobců spoilerů jako jsou Seidl Tuning, JE Design, Lumma, Kerscher a originální Volkswagen Group díly (např. masky, mlhovky, denní svícení a jiný doplňkový sortiment, pro který Rieger Tuning dimenzuje své nárazníky). (zdroj)

Soupis možných úprav RIEGER pro BMW E36 naleznete zde.

Vůz měl, mimo spoustu jiných upravených dílů, raritní sedmnáctipalcové disky TRAMONT STARIA.

MAJITEL BYL CIZINEC

Skvěle ladící k barvě auta je i poznávací značka. Jedná se o typ SPZ vzoru CO86, vydávaný cizím státním příslušníkům s trvalým pobytem na našem území. Cizinecké poznávací značky se vydávaly v různých barevných a velikostních podobách (žluté s červeným písmem, později modré se žlutým písmem) od roku 1953. Na tento vůz byla přidělena značka tohoto typu někdy mezi lety 1995 – 97.

Zajímavostí těchto „espézetek“ je, jak chytře si totalitní státní aparát rozděloval majitele vozů s touto značkou. Pakliže byl vlastník vozu ze země východního bloku, dostal za okresní kód písmeno A. Pokud byl majitel ze západu, dostal za okresní kód písmeno B. Tento rozdělující nesmysl byl naštěstí po roce 1989 zrušen.

Cizinecké poznávací značky se sice od roku 2001 nevydávají, ale platné jsou dodnes! Pokud se vám poštěstí sehnat vůz s platnou modrožlutou poznávací značkou, rozhodně ji při přepisu neměňte a na voze ji řádně zabezpečte. Tyto „espézetky“ se dle stavu draží na českých aukčních serverech za tučné sumy a ceny se pohybují řádově v tisících.


Před vozem parkoval t. č. RENAULT 25, připomeňte si i dobové fotografie stříbrného a černého R25, které se tehdy proháněly po našich silnicích.

Zdroj fotografií BMW: Sourkomý archiv pana Radima Sochy. Děkuji za sdílení a důvěru.