Z cest (90. léta) Z cest (počátek 21. století)

Zimní vzpomínky ze starých časů

Už příští týden spustí řada horských sjezdovek své vleky a lanovky. Nelze tedy přehlédnout fakt, že sněží (a poměrně vydatně). Pojďme se přesunout nyní k vašim zimním vzpomínkám ze starých časů.

Začneme dopisem a vzpomínkou našeho sledujícího Vladimíra M. Ten vzpomíná na mrazivou zimu na počátku 21. století:

„Když ještě zima bývala zima… Nevím přesně, ze kdy fotka pochází, ale podle data vyvolání to vypadá na zimu 2002. Na fotce je pak Toyota společně se skútrem Bombardier SKI DOO u chaty v Jizerských horách.

TOYOTA LAND CRUISER HDJ 80 se do naší rodiny dostala v létě 1999. Nahradila Opel Frontera (byl ve videu ze svatby rodičů, které jsem již zasílal).

Podle technického průkazu byla jako nová prodána v Toyota Tsusho Praha 10 elektrikářské firmě z Prahy 2 v červnu 1996.

V červenci 1999 pak přichází do naší rodiny. U nás pak vydržela minimálně do srpna 2005, kdy pravděpodobně došlo k prodeji (nenašel jsem novější dokumenty, které by se auta týkaly). Stále máme ale uložený kontakt na kupujícího a už několikrát jsem se chystal zavolat a zjistit co se dále s Toyotou dělo, pořád to nějak odkládám. Na tuto Toyotu mám krásné vzpomínky z dětství a s ní mi přirostlo k srdci i album „Na na na a jiné popjevky“ od Chinaski. Toto album jsme v Toyotě měli a vždy když slyším nějakou skladbu z tohoto alba, vzpomenu si na noční cestu lesem na chatu po zasněžené silnici.

Toyotu 80 pak u nás nahradil novější model Land Cruiser 100 a nyní Land Cruiser V8.

Oproti Toyotě se skútr BOMBARDIER SKI DOO GRAND TOURING 580 drží v naší rodině dodnes. Ten se k nám dostal v únoru 1997 jako nový od Barnet Snowmobiles z Prahy 5.“

Americká síla

Nyní se vydáme do francouzského Tignes, léta Páně 1998. Toho času vyrazila rodina našeho sledujího Jana S. na zimní lyžování se svým JEEPem GRAND CHEROKEE 5.2 V8 LIMITED. Druhá fotografie vznikla na chorvatském poloostrově Pelješac roku 2000.

Auto bylo pořízeno jako nové u ostravské firmy Impexta, jež se dodnes zabývá prodejem vozů z USA a Kanady. Jeep byl původně z Kanady a Honza ve voze prožil celé dětství.

Jeep byl vyměněn v roce 2006 za BMW 530xd s M paketem. Nový majitel údajně ve voze boural, přičemž jejo otočil na střechu. Auto bylo prokazatelně v provozu do ledna 2015 a 27. toho měsíce došlo k jeho sešrotování. Vůz měl najeto pouze něco málo přes 200 tis. km.

Honza ve vzpomínkovém e-mailu dodal, že by vozidlo rádi odkoupili zpět. Je mi líto, nerad jsem poslem špatných zpráv, ale bohužel k tomu, z výše uvedených důvodů, už nedojde. 😭

Mimochodem, Jeep Grand Cherokee byl v devadesátkách docela populární na našich cestách. Jednoho měl údajně dokonce mistr Karel Gott nebo fotbalový trenér Jozef Chovanec.

Italská klasika v zimě

LANCIA DELTA HF INTEGRALE, zachycená na fotografii roku 2006 byla svého času registrovaná v Brně. Měla 8V motor o objemu 2.0 s keramickou, která dle slov bývalého majitele „vydržela 1000 km a bylo po ní“. Vůz též disponoval pohonem všechnkol. Do provozu šla Delta v lednu 1991.

Dnes by měl být vůz registrovaný ve středočeském kraji a s velkou pravěděpodobností je v depozitu.

Pevně doufáme, že tento kus krásné historie je uložen u nadšence v garáži.

Tři fotovzpomínky

Pan Jiří O. vzpomíná, že CHEVROLET SUBURBAN na první fotografii byl svého času na sto procent jediný v České republice. V roce 1995 se s ním vydali na hory do Francie – MountAlbert.

Fotografie u FIATu DUCATO vznikla v Nízkých Tatrách roku 1991.

A naprostá devadesátková klasika našich cest – ŠKODA FAVORIT, patřila Jirkovu dědovi. Na fotografii zachycena v zimě 1996.

Závěrem prcek na Staromáku

Redaktor německého magazínu Auto Bild, pan Panzer, během zimního testování FIATu CINQUECENTO. Svého času objel s Fiatem Evropu a nevynechal ani Prahu.

Fotografie byla pořízena na Staroměstském náměstí počátkem roku 1993. Fiat byl registrován v Itálii.

Zdroje

  1. Fotografie zasněžené Toyoty Land Cruiser: soukromý archiv pana Vladimíra Másilka.
  2. Fotografie Jeepu Grand Cherokee: soukromý archiv pana Jana Suchánka.
  3. Fotografie Lancie Delty: autorevue.cz; uživatel „magicar“
  4. Suburban, Ducato a Favorit: soukromý archiv pana Jiřího Otradovce.
  5. Cinquecento na Staroměstském náměstí: Auto Tip 3/93.

Všem pánům děkuji za zaslání a důvěru.