Autosalony

Zapomenuté Toyoty z vestce (1994)

Vestec je malou obcí nedaleko hlavního města Prahy, jež se v 90. letech proslavila díky zastoupení automobilových dealerů a prodejců.

Ve Vestci se nachází (svého času) nejkrásnější český salon BMW – BMW Bychl, prodávaly se tam vozy Iveco, v současnosti i Citroen nebo Volvo. V obci naleznete i velký autobazar.

V roce 1994 otevírá firma Protech s. r. o. pobočku Toyoty ve Vestci. Toho času třetí automobilový výrobce se pyšnil poměrně malým prodejním místem v relativně obyčejném, dvoupatrovém domě.

Nabídka byla na tehdejší dobu opravdu pestrá – nalezli jsme v ní modely Corolla, Carina, Camry, nově též Celica (která reagovala na vysokou poptávku po sportovních vozech) a off roady Land Cruiser 3.0 TD nebo 4 RUNNER 3.0 V6 SR5i.

Ve firmě se několikrát finančně angažoval i známý závodník Miloš Bychl, který měl ve Vestci svůj salon BMW. Vestecké BMW byly tedy k místním Toyotám blíže, než se na první pohled zdálo.

Kam Toyoty zmizely?

Toyoty z Vestce zmizely někdy těsně po roce 2000. Kdy PROTECH s Toyotou rozvázal spolupráci taktéž není známo.

Společnost PROTECH však funguje dodnes a ačkoli už se nevěnuje prodeji Toyot, stále se aktivně podílí na rozvoji automobilismu u nás.

V polovině 10. let 21. století otevřeli první čistě elektrický autosalon v Praze a od té doby prodávají a půjčují elektromobily. Mimo jiné též budují infrastrukturu pro elektromobily.

Zdeňkova vzpomínka

„Tyto fotky jsou z Toyoty Protech z podzimu ’97. Tehdy tam byl den otevřených dveří, což byla v 90. letech docela běžná praxe v autosalonech (většinou při uvedení nového modelu na trh) a táta mě na takové akce často bral. Rád na to vzpomínám, bylo to vždy prima. Člověk si prohlédl nový auta, nasál tu vůni novoty, ale taky odešel domů s taškou plnou promo věcí, jako katalogy, klíčenky, čepice, někdy i nějaký model auta.“

Maskotem Toyoty byla v 90. letech opice. Na Zdeňkově klíně nesměla chybět.

„Tato Corolla liftback hodně konkurovala na českým trhu 1. Octavii. Takže jich až tak mnoho nejezdí. Nicméně často, když dnes na nějakou člověk narazí, nezřídka kdy ji má stále první majitel a velebí neuvěřitelnou spolehlivost. Mimo to, to auto vypadá pořád zachovale.“

Zdroje

1. Informace o firmě – https://rejstrik-firem.kurzy.cz/…/protech-solar-sro/zmeny/

2. současné webové stránky firmy Protech – https://protech-e.cz/o-nas/

3. fotografie exteriéru salonu – Auto Tip 26/94

4. fotografie z interiéru salonu – soukromý archiv pana Zdeňka Vobeckého. Děkuji za zaslání a důvěru.