Z cest (počátek 21. století)

Tisíciletá voda (2002)

6. srpna 2002 začala počasí v Čechách ovlivňovat tlaková níže, která pozvolna postupovala k východu. Do 7. a 8. srpna vytrvalé silné srážky naplnily většinu jihočeských a západočeských řek.

10. srpna skončila první vlna záplav, začal velký úklid a sčítání škod, meteorologové však varovali před dalšími vytrvalými srážkami.

Mercedesy řady G u Slapské přehrady během povodní, rok 2002.[1]

V následujících dnech přišla jedna z nejtěžších přírodních katastrof v moderní české historii. Povodeň před dvaceti lety byla největší povodní od Velké povodně v roce 1845. Oproti té byl průtok Vltavy Prahou ještě o cca 20% větší.

Samá voda.[1]

Celkem 17 lidí a 134 zvířat (Zoo Praha) přišlo o život. V 6 krajích byl vyhlášen nouzový stav. Záplavy postihly území o rozloze 17 000 km čtverečních, bylo evakuováno 225 tis. lidí. Škody byly vyčísleny na 73,3 mld. Kč, z toho 7 mld. Kč padlo na pražské metro. O škodách na automobilech, zaparkovaných v ulicích či soukromých garážích asi netřeba hovořit. Vyplavena byla nová auta i ta starší, uskladněná.

Úklid škod

Filipův děda a strýc pomáhali s úklidem škod, způsobenými povodněmi roku 2002. Právě od nich je dnešní vzpomínková galerie fotografií:[2]

Zdroje

  1. Soukromý archiv pana Martina Měřičky.
  2. Galerie: soukromý archiv pana Filipa Dolejše.

    Oběma pánům děkuji za zaslání a důvěru.