Garáž Z cest (90. léta)

Střípky z archivu Ivana Jonáka, část I.

Kontroverzní postavu Ivana Jonáka asi není třeba představovat. Tento známý český podnikatel byl svého času velice populární a propíraný v médiích. Díky jeho nejnovější publikaci Sex, Disco, Revoluce!, která mu vyšla posmrtně, se stává jakousi mýtickou postavou, z jejíchž příběhů jsou mladí lidé „paf.“

Nebudu lhát, knihu I. J. jsem si také zakoupil. Stalo se tak pouhých pár dnů od jejího vydání, v listopadu 2019.

Kromě poutavého a lehce čitelného příběhu jeho života naleznete na stranách i spoustu dobových fotografií. Faktem je, že kolem Jonáka se pohybovala spousta, dnes již ikonických, vozů a na jedné fotografii Ivan zachytil i tento DODGE VIPER RT/10.

TRVALE MANIPULAČNÍ ZNAČKY

Viper má na zádi ještě tzv. zvláštní, trvale manipulační poznávací značky. V této podobě (zelené písmo na bílém, zkoseném podkladu) vstoupily v platnost v roce 1984, jejich podoba byla v roce 1994 upravena. Definitivně se „zkosená“ podoba přestala používat v roce 2001, kdy vstoupil v platnost krajský systém. Písmeno „X“ zde značí Praha-město a spolu s čísly tvoří alfanumerickou kombinaci X 17-55.

ZÁVĚR

Vzhledem k nedostatku informací se můžeme jen domnívat, zdali Ivan vůz vlastnil nebo ne. Můj skromný úsudek mi však napovídá, že se (tehdy nový) vůz pouze nachomýtl v jeho okolí, Ivan neváhal a zachytil jej na fotografii. Kdy a kde byla fotografie pořízena se můžeme už jen domnívat. Podle mého názoru fotografie vznikla ještě v 90. letech. Zeď, u které jsou zaparkovány vozy na protější straně, mi připomíná tu, u které svého času parkovaly vozy Jonákova podniku DISCOLAND.

Podobný, ne-li stejný VIPER RT/10 byl v roce 2007 inzerován ostravskou firmou Impexta.

NÁSLEDUJÍCÍ ČÁST

Zdroj: Kniha Sex, Disco, Revoluce!, autor: Ivan Jonák. Vydalo nakladatelství Scrptd media, 2019.