Z cest (90. léta)

Návrat domů (1991)

Tato vzpomínka se sice netýká auta, které bylo vlastněno v České republice, přesto si myslím, že si své místo v rámci našeho projektu zaslouží.

V červnu 1991 zvoní v USA telefon. Sluchátko zvedá otec pana Martina N., v rozhovoru se svou matkou je mu sděleno, ať zváží návrat do Československa, poněvadž je zde po revoluci obrovský rozkvět. Peníze leží téměř na každém rohu, stačí se jen zohnout a sbírat je.Ihned po ukončení telefonátu Martinův táta žhaví linky na letenky do ČSFR, i přesto, že v USA vlastnil firmu, jež pro městské části odstraňovala azbest z městských budov.

Nejbližší letenka ve směru DENVER – NEW YORK – FRANKFURT je datována na září 1991.

Před odletem se snaží Martinův táta sehnat reprezentativní povoz z Německa do Čech. Od německé autopůjčovny vyžaduje MERCEDES BENZ TŘÍDY S (W140), který byl toho času absolutní novinkou. Cíl byl v Brně.

Po příletu do Frankfurtu je mu zabaven lovecký nůž a revolver a také oznámeno, že mu S500 k cestě do Československa zkrátka nezapůjčí, protože se tehdy u nás kradla auta ve velkém. Nejlepší vůz, jenž němci půjčili, bylo BMW 530i (E34).

Fotografii, pořízenou 28. září roku 1991, pořídil Martinův starší bratr, který otce doprovázel na cestě. Toho času mu bylo 9 let.

Zajímavý fakt

V roce ’91 ještě nebyl Den české státnosti na 28. září státním svátkem. Oficiálně byl uznán až na počátku 21. století.

Zdroj: soukromý archiv pana Martina Nissla. Děkuji za zaslání a důvěru!