HLEDANÝ VŮZ Z cest (počátek 21. století)

Moravská NSX (2003)

Archiv tohoto projektu čítá spoustu zajímavých vozů, které brázdily našimi silnicemi v 90. letech. Stále se ale najdou auta, o kterých se ví, že zde byly provozovány, avšak fotografie chybí.

Příkladem těchto aut je HONDA NSX, která se k nám oficiálně nedovážela. Přesto se v několika kusech na našich silnicích objevila.

Pátrání

Před pár měsíci jsem dostal tip, že jedna NSX byla vlastněna v okresu Plzeň-Město v 90. letech. Po důkladném pátrání jsme zjistili, že soudobá poznávací značka vozu byla PMO 99-96. Dle mých zdrojů by měl být tento vůz registrován mezi lety 1995 – 1996. Vzhledem k tomu, že se jedná o značku s hezkou číselnou kombinací, jsem přesvědčen, že k výdeji mohlo dojít i později. Tyto „podpultové“ zásoby často čekaly na své vlastníky i několik let. Plzeňský kus zůstal dodnes v České republice, dnes by měl mít jinou poznávací značku, je stále v excelentní kondici.

Další tip vedl na sever Čech. Tam byly údajně vlastněny hned dvě NSX, jeden kus byl registrován v okresu Cheb a druhý měl být z Ústí nad Labem, kde sídlí i tamější dealer Hondy. Ihned jsem kontaktoval dealerství, což bohužel zůstalo bez odpovědi.

Třetí tip vedl do Středočeského kraje. V 0. letech si tam dovezl NSX jeden pán přímo z USA. Splnil si tím sen. I tato NSX je dodnes v ČR v dobré kondici.

NSX z výstavy (2000)

Letos v dubnu nám pan Josef B. zaslal fotografii Hondy NSX, pořízenou na výstavě v pražských Holešovicích roku 2000. Jak napovídá lístek za sklem – majitel NSX ji t. č. prodával, mohlo se tedy jednat o plzeňský kus. Bohužel značky před vystavením odstranil, nemohu tedy potvrdit, že se jedná o daný kus.

Moravská NSX (2003)

29. března 2003 se konala pravidelná tuning akce na Brněnském okruhu. Tyto události byly vždy proslulé širokým zastoupením aut všech značek. Brno bylo velice zajímavé místo, kde se v určitý čas setkaly rozličné automobilové kultury všeho druhu.

Objevovala se zde jak auta upravená podomácku, tak auta laděná od speciálních firem, závodní speciály, off roady, ale také supersporty. V praxi to znamenalo, že se v jeden čas mohl setkat tuner Škody 100 se Zdeňkem Holubovským, hlavním představitelem značky Ferrari u nás. Každý chtěl v Brně být, každý chtěl vystavit svou automobilovou pýchu, všichni to chtěli zažít.

Právě na této akci, konající se na jaře 2003, se objevila i ACURA NSX.

Tato dosud neznámá NSX byla přihlášena v lednu 2000. Vzhledem k tomu, že se jedná o verzi pro americký trh, nese hrdě logo společnosti Acura, jež používá japonský výrobce aut Honda v USA, Kanadě a Hongkongu od března 1986 pro prodej svých automobilů. Automobily mají zpravidla luxusnější výbavu interiéru.

Auto mělo vzadu dvouřádkovou poznávací značku s alfanumerickou kombinací KMD 85-81 (formát O92). Jak už napovídá SPZ – vůz byl registrován v okresu Kroměříž.

Stopy po této NSX končí v červnu 2004, kdy byl vůz pravděpodobně prodán a změnil poznávací značky. Po jeho dalším osudu usilovně pátrám.

Zdroj: soukromý archiv Josefa Bubly a Marka Tuleja. Zaslal Tomáš Kellner. Děkuji mnohokrát.