HLEDANÝ VŮZ

Lotus Elise v České republice!

Archiv tohoto projektu čítá spoustu zajímavých vozů, které brázdily našimi silnicemi v 90. a 0. letech. Stále se ale najdou auta, o kterých se pouze polemizuje, zdali se na našich silnicích objevily. Jedním z mnoha vozů, po kterých se pátrá je i LOTUS ELISE!

Elise v Česku?

Pravidelní navštěvovatelé webu czechexotics.com si jistě vybaví některé Elisy 2. generace z českých cest. Auta, zachycená na fotografiích, jasně indikují, kdy byly registrovány. Převážně se jedná o vozy přihlášené až po roce 2005. Dlouho mi tedy vrtalo hlavou, zdali se Elise objevil v Česku již dříve. Koneckonců, první generace Elise se vyráběla od roku 1996.

Pátrání a výsledek

Počátkem prosince 2021 jsem byl kontaktován jedním sledujícím na instagramu, který poukázal na oranžový Elise 1. generace, jenž se objevil v roce 2012 v online pořadu Meziplyn. Ihned jsem musel zprávu ověřit a k mému obrovskému překvapení je to skutečně tak.

S poznávací značkou AKX 15-22, přidělenou v roce 2001, opravdu brázdil našimi cestami LOTUS ELISE series 1. První generace tohoto malého sporťáku s motorem uprostřed a pohonem zadních kol se prodávala od roku 1996 do roku 2001. V posledním roku prodeje byl vůz přihlášen u nás.

Kde vůz skončil?

Po důkladném pátrání bylo zjištěno, že pouhou chvíli po uvedení videa na internet byl Lotus prodán do zahraničí, konkrétně do Německa. Na českých silnicích jej bohužel s pražskými okresními poznávacími už neuvidíte.

Pevně doufám, že se podaří nalézt dobové fotografie z počátku 21. století, kdy byl vůz přihlášen. Určitě nejsem jediný, koho by detailní příběh vozu zajímal. Elise 1. generace vynikne nejen na domácích cestách i dnes! ?

Zdroj fotografií: Online pořad Meziplyn, rok 2012 (na YouTube nahráno až v roce 2013). Odkaz zde.