Garáž

Láska k roadsteru (1996)

V polovině 90. let vlastnil kamarád otce pana Martina Pantáka tuto stylovou Mazdu MX-5. Věřím, že na našich silnicích vypadal tento vůz opravdu netradičně.

Zajímavostí je, že se u nás začal model MX-5 prodávat až od července roku 1993. Výhradním dovozcem těchto vozů byl Auto Palace Praha. Základní cena vozu začínala na 730 000 Kč.

OKRES BENEŠOV

V okresu Benešov byla v roce 1996 registrována i tato MAZDA MX-5 1. generace. Píše pan Martin Panták:

„Bude to už dobrých 20 let, kdy jsem měl možnost se v tomto autíčku z kinder vajíčka vozit jako malý klučík, který samozřejmě začal poznávat krásy japonských vozů. Tatínkův nejlepší kamarád a soused, bohužel už bývalý, pořídil tehdy ty nejkrásnější japonské vozy z 90. let, jako byla Toyota Supra, Mitsubishi Lancer Evo V, VI, VII, VIII, Subaru Impreza WRX STi, o pár let později také Honda S2000 a další…  Mezi nimi byla i Mazda MX-5 NA, kterou jsem si zamiloval.

Jednalo se o model s motorem o objemu 1600ccm, s výkonem 66kw. Autíčko sloužilo několik let, bohužel pak přišel další japonský nástupce, tudíž kde je autíčku konec, nemáme tušení. Po krásných 20 letech, jsem i já dostal možnost, osobně řídit Mazdu MX-5, jak první generaci NA, tak i druhou generaci NB. Nebyla by to náhoda, abych se i já nezamiloval po svezení za volantem jako řidič. Po zhodnocení, co mě více na srdci uspokojilo, zvítězila druhá generace Miaty, NB, kterou jsem si dovezl vloni pod stromeček domů.

Nyní mi doma parkuje Mazda MX-5 druhé generace, z roku 2001, tudíž facelift, který tehdy dostal motor s objemem 1800ccm, o výkonu krásných 107kw, a aby toho nebylo málo, autíčko bylo takové, jak jsem si ho vysnil – v nejvyšší výbavě a zároveň se jedná i o sportovní verzi s názvem Sportive, kde můžeme najít vyhřívané sedačky, plné funkční automatickou klimatizaci, vyztužení podvozku a spoustu dalšího, co toto vozítko nabízí. Nebudu lhát, auto mi dělá obrovskou radost na cestách. ? A malým dětem to taktéž kouzlí úsměv na tváři, když vidí MX-5 na silnici. ?

Zdroj: soukromý archiv pana Martina Pantáka. Děkuji za zaslání a důvěru.


A na závěr přikládám dobový song z roku 1992 od Charlese Graye…